Održana 1. edukativna radionica za Mjesne odbore08.05.'12
U gradskoj vijećnici Grada Sinja 7.5.2012.g. održana je edukativna radionica za članove Mjesnog odbora Glavice i Mjesnog odbora Suhač na kojoj je sudjelovalo 13 članova ovih mjesnih odbora. Riječ je o prvoj od 6 previđenih radionica za Mjesne odbora s područja Grada Sinja koje Udruga Srma provodi u sklopu projekta ''Mjesni odbori - generatori ravnomjernog lokalnog razvoja''.
Prisutni članovi mjesnih odbora su istaknuli kako Gradu Sinju dostavljaju redovno svoje programe rada, ali da nisu zadovoljni razinom njihovog uključivanja u proračun. Također nemaju prostor za djelovanje. Kako u Mjesnim odborima djeluju kao volonteri bez naknade pa čak i bez povrata troškova komunikacije, materijalnih i putnih troškova koji nastanu obavljenjem poslova za Mjesne odbore, jako ih smeta priča o gradskim dogradonačelnicima koji primaju volontersku naknadu koja je u suprotnosti s hrvatskim Zakonom o volonterstvu. Također su istaknuli da se lokalni problemi mjesnih odbora sporo rješavaju, nema transparentnih planova kada će se koji infrastrukturni ili komunalni zahvat realizirati, što njima kao članovima MO otežava rad s građanima.
Prisutni članovi Mjesnih odobra educirani su o slijedećim područjima rada Mjesnih odbora: pravni okvir djelovanja Mjesnih odbora predstavila je diplomirana pravnica Marija Pupić Vurilj, o organizaciji volontiranje prisutne je educirala Dijana Filipović Grčić, koordinator volontera, a o načinima financiranja rada Mjesnih odbora i privlačenju sredstava u lokalna naselja govorila je Snježanka Jadrijević, voditeljica razvojnih programa i Lokalnog volonterskog centra Sinj.
Udruga Srma će zainteresiranim Mjesnim odborima nastaviti pružiti podršku u organizaciji volonterskih aktivnosti, te podršku u pripremi lokalnih projekata za prijave na natječaje dostupne jedinicama lokalne samouprave.
U okviru istog projekta tiskan je i podijeljen adresar članova Mjesnih odbora s područja Grada Sinja koji bi građanima trebao olakšati komunikaciju s njihovim predstavnicima u MO, a preko njih i sa Gradom Sinjem. Adresar je tiska u 2000 primjeraka i podijeljen građanima na terenu.
Od travnja Srma provodi i anonimnu anketu među stanovnicima s područja Sinja i pripadajućih naselja. Anketirat će se ukupno 5% punoljetnih građana, a njihovi prijedlozi za aktivnosti uputit će se MO kao preporuke građana za prioritetne aktivnosti. Prema do sada ispunjenim anketama, više od 90% anketiranih ne zna tko je predsjednik MO, a najčešći problemi koje žele riješiti su kanalizacija i infrastruktura.
« natrag
|